Helsingborgs äldsta auktionshus
Sälja på auktion
Vi säljer dina objekt via Auctionet.com vilket gör att de visas för besökare i hela Sverige och även internationellt.
Värdering av objekt
Vi utför hemvärdering av allt från enstaka objekt till hela hem och dödsbon. Inget uppdrag är för stort eller litet.
Pågående auktion
2044577. MATTA, Sarouk/Feraghan, semiantik, 365 x 265 cm, Iran, 1800/1900-tal.
- Utropspris
- 40000
- Aktuellt bud
- 15000
2039107. STAN WYS. Skulptur, patinerad brons på marmorsockel, signerad 2011, numrerad 1/8.
- Utropspris
- 30000
- Aktuellt bud
- 15000
2037572. ARMBANDSUR, Omega Constellation Automatic Chronometer, stål.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 8000
2043995. SKULPTUR, simhoppare, svetsad metall, samtida, märkt People Art Gallery Paris.
- Utropspris
- 20000
- Aktuellt bud
- 7500
2043590. SKRIVBORD "Uddebo", Svante Skogh, teak, 1950-tal.
- Utropspris
- 1500
- Aktuellt bud
- 4700
2048385. ULLA PROCOPÉ. Matservis, 18 delar, "Valencia", Arabia, Finland.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 4700
2042060. GÖRAN WÄRFF. Ljuslykta, "Polar", rött underfångsglas, Kosta.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 3950
2044552. DRAGSPEL, Scandalli, Italien.
- Utropspris
- 1500
- Aktuellt bud
- 3832
4782382. FISKBESTICK, 16 delar, "Svensk spets", nysilver.
- Utropspris
- 400
4782149. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Upplagd båt, olja på duk, signerad J.K.
- Utropspris
- 400
- Aktuellt bud
- 300
4781892. LISA JOHANSSON-PAPE. Pallar, 1 par, "Apila", Oy Stockmann AB & Kervo, Finland, 1900-talets andra hälft.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 300
4781894. LISA JOHANSSON-PAPE. Pallar, 1 par, "Apila", Oy Stockmann AB & Kervo, Finland, 1900-talets andra hälft.
- Utropspris
- 4000
4781951. HATTHYLLA, metall och aluminium, 2000-tal.
- Utropspris
- 600
4781034. SKULPRUR, kvinnostudie, snidat trä.
- Utropspris
- 600
4780349. SPEGEL, furu, 1900-talets andra hälft.
- Utropspris
- 600
4779835. NOTSTÄLL, bok och mässing, 1900-tal.
- Utropspris
- 600
4764719. MJÖLKKANNOR, 2 stycken, 1900-tal.
- Utropspris
- 600
- Aktuellt bud
- 300
4799459. VÄGGLAMPA, ”Shrek”, Luci Progetti, Parma, Italien, samtida.
- Utropspris
- 2500
4799475. VAS, "Musselmalet", porslin, Royal Copenhagen, Danmark.
- Utropspris
- 800
- Aktuellt bud
- 651
4754002. HÄNGEN, 3 stycken, silver.
- Utropspris
- 600
4792185. HUSHÅLLSMASKIN med tillbehör, Philips.
- Utropspris
- 600
4762847. CARLO HANSEN. Hamnmoriv, olja på duk, signerad.
- Utropspris
- 600
4798101. TÄNDSTICKSASKFODRAL, brons, Automobilen, AB Hans Osteman, Sporrong & Co.
- Utropspris
- 400
- Aktuellt bud
- 450
4798584. BURKAR M.M., 12 delar, Zoegas Kaffe.
- Utropspris
- 600
- Aktuellt bud
- 400
Om Helsingborgs Auktionskammare
Vi är Helsingborgs äldsta auktionshus och har varit verksamt sedan 1907. Vi använder oss av de modernaste verktygen och teknikerna för att du som kund skall kunna sälja dina objekt så smidigt som möjligt och till högsta möjliga pris.