Helsingborgs äldsta auktionshus
Sälja på auktion
Vi säljer dina objekt via Auctionet.com vilket gör att de visas för besökare i hela Sverige och även internationellt.
Värdering av objekt
Vi utför hemvärdering av allt från enstaka objekt till hela hem och dödsbon. Inget uppdrag är för stort eller litet.
Pågående auktion
2044577. MATTA, Sarouk/Feraghan, semiantik, 365 x 265 cm, Iran, 1800/1900-tal.
- Utropspris
- 40000
- Aktuellt bud
- 15000
2039107. STAN WYS. Skulptur, patinerad brons på marmorsockel, signerad 2011, numrerad 1/8.
- Utropspris
- 30000
- Aktuellt bud
- 15000
2037572. ARMBANDSUR, Omega Constellation Automatic Chronometer, stål.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 8000
2043995. SKULPTUR, simhoppare, svetsad metall, samtida, märkt People Art Gallery Paris.
- Utropspris
- 20000
- Aktuellt bud
- 7500
2043590. SKRIVBORD "Uddebo", Svante Skogh, teak, 1950-tal.
- Utropspris
- 1500
- Aktuellt bud
- 4700
2048385. ULLA PROCOPÉ. Matservis, 18 delar, "Valencia", Arabia, Finland.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 4700
2042060. GÖRAN WÄRFF. Ljuslykta, "Polar", rött underfångsglas, Kosta.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 3950
2044552. DRAGSPEL, Scandalli, Italien.
- Utropspris
- 1500
- Aktuellt bud
- 3832
3508428. FAT, 1 par, "Musselmalet", Bing & Gröndahl, Danmark.
- Utropspris
- 800
3506793. KAFFESERVIS, 48 delar, "Blå Blomst", porslin, Royal Copenhagen, Danmark.
- Utropspris
- 1500
3507389. CARIN THAM. Motiv med Dalby Kyrka, olja på masonite, signerad C Tham.
- Utropspris
- 600
3507350. CARL JULIUS. Stormigt hav, olja på duk, signerad C Julius.
- Utropspris
- 600
3507220. BERT ÖSTERLUND. Äventyr på stormigt hav, olja på duk, signerad B Österlund.
- Utropspris
- 600
3507292. ERENE ROSBERG. Dukat cafébord i solnedgång, olja på duk, signerad 1991.
- Utropspris
- 400
3507334. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Kustmotiv, olja på duk, otydligt signerad.
- Utropspris
- 600
3507258. ERENE ROSBERG. Komposition med paraply, olja på duk, signerad 1991.
- Utropspris
- 400
3488014. MATSERVIS, 44 delar, KPM, Polen.
- Utropspris
- 600
- Aktuellt bud
- 400
3485527. BESTICKUPPSÄTTNING, 162 delar, nysilver, Gense, 1900-tal.
- Utropspris
- 800
- Aktuellt bud
- 300
3487576. BORDSPENDYL, förgylld med intarsia, empire.
- Utropspris
- 800
- Aktuellt bud
- 494
3487637. SERVIS, 53 delar, "Aspen", glas, Arcoroc, Frankrike.
- Utropspris
- 600
3487627. THORMOD LARSEN. Komposition, färglitografi, signerad 1971.
- Utropspris
- 600
- Aktuellt bud
- 300
3440759. SKULPTURER, 2 stycken elefanter, mässing.
- Utropspris
- 400
- Aktuellt bud
- 300
3439375. BESTICK, 33 delar, "Focus", Folke Ahrström samt WWF, Tyskland.
- Utropspris
- 600
- Aktuellt bud
- 350
3491582. BESTICKUPPSÄTTNING, 93 delar, nysilver.
- Utropspris
- 600
- Aktuellt bud
- 300
Om Helsingborgs Auktionskammare
Vi är Helsingborgs äldsta auktionshus och har varit verksamt sedan 1907. Vi använder oss av de modernaste verktygen och teknikerna för att du som kund skall kunna sälja dina objekt så smidigt som möjligt och till högsta möjliga pris.